11. Prežihov grob na pokopališču v Kotljah (18. 2. 1950).
KRATKI OPISI POSAMEZNIH POSTAJ VORANČEVE POTI
0. Rimski vrelec
Rimski vrelec je izhodišče in simbolični začetek Vorančeve poti. Kot je izvir žlahtne vode začetek življenja, tako se tudi ta pot spominov simbolično začne pri izviru. Priljubljeno koroško letovišče je torej znano po izviru čiste alkalične in brezžveplene hotuljske slatine, ki so jo priporočali slabokrvnim ljudem ter proti boleznim srca in ožilja. Domačini temu vrelcu pravijo "Kiseva voda". Ob njem je poslopje z obsežnimi parkirnimi prostori s prijetnim parkom, manjše smučišče z vlečnico in peščena teniška igrišča. Od tod se obiskovalcem ponujajo prijetni sprehodi skozi goste smrekove gozdove in daljši izleti na Sele, Poštarski dom, Smučarsko kočo, Lovsko kočo na Ošvenu in na vrh Uršlje gore. Med vojno je bil Rimski vrelec kraj strahu in muk. O nacističnih grozotah v tej postojanki pričata spomenika mučenim in pobitim žrtvam na dvorišču hotela in v bližnjem gozdu.
1. Prežihova rojstna hiša pri Kotniku v Podgori (1893–1894)
Do Kotnikove bajte v Podgori nad Kotljami je dvajset minut zložne hoje po makadamski cesti. Tu se je 10. avgusta 1893 rodil Lovro Kuhar - Prežihov Voranc in s starši najemniki tu živel samo nekaj mesecev, do pomladi 1894. Kotnikove bajte seveda ni več, samo v arhivih fototeke fotografije izpričujejo njeno takratno podobo. Sedanji lastniki so hišo temeljito obnovili in le še spominska plošča na njej priča, da je tu rojstna hiša velikega pisatelja. Namesto sedanje spominske plošče bi bila morda bolj primerna slika stare bajte z napisom: Taka je bila tu bajta, ko se je v njej 10. avgusta 1893 rodil Lovro Kuhar - Prežihov Voranc. Sedanji lastniki so v zadnjem času pokazali pravšen posluh za to pomanjkljivost in so niže ob cesti namestili leseno informativno tablo z risbo Kotnikove bajte.
2. Tonejeva bajta, dom Vorančevega deda
Dobre pol ure hoda je skozi idiliko neokrnjene narave in slikovito divjino hudournika, ki si je utrl pot skozi divje zaraščeno skalno sotesko mimo Čekonove bajte visoko do Tonejeve bajte v Kozarnici pod Uršljo goro. Tu je bil doma Vorančev ded Johan Kuhar. Pot skozi divjo sotesko bi bila nemara preveč nevarna za mladino: visoko na njenem desnem bregu je speljana široka pot od kamnoloma pri Podpečki bajti do Čekonove bajte. Tudi s te poti je čudovit razgled na vso divjino soteske, skal in hudournika, ki si na nekaterih mestih, kadar je dovolj dežja, v lepih slapovih išče pot skoznjo.
3. Domačija Kogelnik v Podgori (1896–1900)
Od Toneja se mimo razvalin na Kozarnici vrnemo na lepo gozdno cesto, ki vodi dobre pol ure hoda do steze, ki pelje na grič Kogel. Tu so bili Kuharjevi štiri leta grofovski najemniki. Z roba, ob košatih lipah, je lep razgled na Kotlje, na Pohorje na vzhodu in na Podjuno na zahodni strani. S Kogla je Voranc jeseni 1899 pričel hoditi v hotuljsko ljudsko šolo; s Kogla je gledal požar, ko so Kotlje gorele; tu je globača Pekel, kjer je pasel ovce in nabral za mater šopek solzic. Pri najbližjem sosedu Kumru so bili doma »siroteji« iz črtice Levi devžej.
4. Domačija Ivartnik v Podgori
Le dobrih deset minut je s Kogla do Ivarta v Podgori. Nad lepim Ivarčkim jezerom stoji trdna domačija – pri Bunku iz Jamnice.
5. Domačija Lužnik v Podgori
Četrt ure hoda se pot spusti do domačije pri Lužniku – pri Munku iz Jamnice. Na dvorišču domačije še danes stoji lesena bajta, kjer je umrl Prežihov junak Svetneči Gašper.
6. Domačija Mihelje na Preškem vrhu (1894–1895)
Pol ure hoda od Lužnika v Podgori po bližnjici mimo Pavšerja proti zahodu je na Preškem Vrhu mogočna domačija Mihelje. Tu se je Kuharjevim rodil drugi sin Alojz Kuhar (1895–1958). Na Mihelji svet je Voranc ohranil najlepši spomin. O njem piše kot o “nepopisno lepem, odetem v večno sončno luč”.
7. Domačija Krauperh na Preškem vrhu (1895–1896)
Samo deset minut proti severu leži domačija Krauperh na Preškem Vrhu. To je bil starodavni dom Prežihove matere, nekdaj lep grunt. Voranc se v nedokončanem romanu Pristrah spominja Krauperške dimnice.
Kulturnozgodovinski spomeniki, ki so blizu: